Symptomy: Inverzním mechanismem, tj. špatným došlapem na zevní hranu chodidla, dojde k poranění zevních postranních vazů. Mezi typické příznaky patří otok, hematom, omezená hybnost a nemožnost došlapu na celé chodidlo. Existuje více způsobů zatapování, my uvádíme dva základní.

Provedení:

1. Při aktivní flexi chodidla vedeme tape tahem od vnitřního kotníku po zevní straně bérce.
  2. Pokračujeme k vnějšímu kotníku mírným tahem vzhůru ke kolenu.
  3. Druhý tape zakotvíme těsně pod místem největší bolesti a s tahem cca 50% napětí pásky vedeme tape podél paty přes chodidlo. Pokračujeme pod obloukem nožní klenby až na nárt.
  4. Pokračujeme tahem po plosce nohy k malíkové straně.
  5. Tape ukončíme na nártu shora.
  6. Třetí tape zakotvíme z vnitřní strany chodidla a vedeme tah stejným způsobem s 50% natažením pásky pod nožní klenbou až k nártu.
  7. Pokračujeme tahem od plosky nohy směrem k vnitřnímu kotníku.
  8. Tah tapu dokončíme na nártu opět shora
  9. Kompletní taping.

Distorze (podvrtnutí) hlezna – 2. varianta

Provedení: Pacient je v poloze v lehu na zádech s nataženou špičkou neboli plantární flexí.

1. Tape zakotvíme na dorzální straně nohy a vedeme po zevní straně až ke kolenu.
  2. Druhý tape zakotvíme na patě a vedeme zevně po zevní straně lýtkového svalu.
  3. Třetí pásku natáhneme rovnoměrně ze středu do stran. Při natažené špičce vedeme tah od dorzální strany až k patě.
  4. Poslední část tapu umístíme na chodidlo a tahem zvedáme klenbu nožní mírně zevně.
  5. Výsledný kompletní taping.

Distorze (podvrtnutí) hlezna do everze

Symptomy: Bolest, otok, hematom jsou příznakem natažení deltového vazu. Méně časté zranění v porovnání s distorzí hlezna inverzním mechanismem.

Provedení: Pacient je v poloze v sedu s nataženou končetinou.

1. Bázi tapu umístíme pod nožní klenbu.
  2. Tahem podél bércové strany dolní končetiny zažehlíme rukou oba konce Y tapu.
  3. Souměrným tahem pokládáme druhou pásku z vnitřní strany kotníku kolem kloubu.
  4. Z plosky nohy na zevní stranu chodidla dokončíme taping.

Bolesti přední hrany bérce – shin split syndrom

Symptomy: Chronické bolesti dolní třetiny bérce bývají způsobeny přetížením svalu m. tibialis posterior, ale mohou mít více důvodů. Často se objevuje bolest a prosáknutí v oblasti bérce, palpačně je citlivá oblast v klidu, tak i při výkonu. Mnohdy pomůže jednoduchý taping příčné klenby chodidla.

Provedení: Pacient je v poloze v sedu s nataženou dolní končetinou.

1. Ukotvíme první část tapu na plosku chodidla doprostřed. Pacient provede inverzi plosky; stočí palec mírně dovnitř – provede tzv. opičí nohu.
  2. S relativně velkým tahem až k 75% natažení pásky vedeme Y tape podél bérce.
  3. Druhou kotvu tapu umístíme za bolavé místo a mírným tahem kůže provedeme zakotvení pásky, která obepíná bolavé místo. Tah vedeme mezi 50-75% tahu tapu
  4. Výsledný kompletní taping.

Zápisy z utkání

10. Kolo 09:45 Rangers - Poclain B 3:0 (0:0)

05.11.2013 07:56
Do druhého zápas s Poclain B  jsem šli s jasným cílem. Nic jiného než výhra nás nezajímalo. V prvním poločase se postaral o rozruch jen náš brankář když se mu v průběhu hry rozpadla ortéza. Jinak byl první poločas bez vážných šancí a skončil 0:0. Druhý poločas začal o...

9. Kolo 09:45 Juve - Rangers 2:3 (2:1)

05.11.2013 07:54
Tento víkend nás čekal souboj o čelo tabulky s týmem Juve. Tým soupeře šel do zápasu jako papírový favorit. Zápas byl již od prvních minut hodně vyhecovaný, což ukázala 3 minuta utkání, kdy našeho hráče kopl hráč soupeře v přerušené hře a náš hráč na to reagoval „žduchnutím“ a po zásluze...